Hastanemizde Anne Adaylarına "Gebelik Okulu"
10 Kasım 2023

Birecik Devlet Hastanesi tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacı ile gebe eğitimleri verilmektedir.

Birecik Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzm. Op. Dr. Erkan MAVİGÖK,

Gebe Hastalarımıza burada her türlü desteği veriyoruz. Özellikle Gebe okulumuzda gebelikten öncesi süreç, gebe kaldığı dönemde ve gebelikten sonraki süreçte hem kendisi, hem çocuğu için, hem aile için kolay bir gebelik geçirmesi aynı zamanda çocuğun bakımıyla ilgili daha bilgili olabilmesi açısından gebe okulumuzu kurduk.

Yaklaşık 2 yıldır gebe okulumuzda “1000 kişi üzerinde anne ve anne adayına eğitim” verdik. Burada hastayı toplamda üç defa görüyoruz üçüncü eğitimin sonunda gebe okulu yeterli eğitimi almıştır diye sertifikamızı veriyoruz. Gebelikten önce, gebeliğe hazırlanma aşamasında bize başvuran hastalarda öncelikli olarak yeterli vitamin desteğini sağlıyoruz, psikolojik olarak destek veriyoruz. Gebe okulumuzda eğitimleri Kadın doğum uzmanı, uzman ebe, diyetisyen, psikolog gözetiminde yeterli eğitim ve donanıma sahip olan çalışma arkadaşlarımızla birlikte sağlıyoruz. Hastanın gebelik sürecinde oluşabileceği hem psikolojik, hem fiziki olarak değişikliklerinde aynı zamanda gebelikte başına gelebilecek gebelik açısından sıkıntı oluşturulabilecek durumlar anlatılıyor. Kolay bir gebelik geçirebilmesi için hastalarımıza burada gerekli eğitimi sağlıyoruz.  Gebe okulumuzda aynı zamanda anne sütü eğitimi de veriyoruz. Anne sütünün çocuk için ne kadar önemli olduğu ne kadar süre alması gerektiği, aynı zamanda emzirme politikası olarak bir buçuk yaşına kadar anne sütü almalarını istiyoruz.

Bu şekilde aynı zamanda aile planlamasıyla da ilgili gerekli bilgilendirmeleri sağlıyoruz. Halkımıza hizmet vermekten mutluyuz dedi.